Yurtdışında Staj Yeri Bulmak

Yurtdışı staj yeri bulmak gerçekten baya zahmetli iş biraz sabırlı olmak gerekiyor. Derslerin yoğunluğuda araya girince gecenin gündüzün farkına bile varmıyosun. Ben kendim baya uğraştıktan sonra Almanya’da staj yeri ayarlamıştım.
İlk olarak hangi alanda staj yapmak istediğinizi belirleyin. Daha sonra tüm avrupadaki üniversitelerin web sitelerinin bulunduğu aşağıdaki linki kullanarak okulları belirleyin. http://www.webometrics.info/en/Europe

Okulları belirledikten sonra staj yapmak istediğiniz alanın spesifik sayfasına girin ve araştırma projelerini bulun. Bu araştırma projelerini okuyun inceleyin ve size uyuyorsa ben bu işi yapabilirim diyosanız o projeyi yürüten profesörün mail adresini bulun. Şu an işi buldunuz ama önemli olan bundan sonrası. Şimdi size bir adet cover letter ve güzel bir cv hazırlamak kalıyor. Cover letter, sizi kısaca özetleyen ve neden orda staj yapmak istediğinizi içeren bir mektup. Bunu maile yazdıktan sonra cv’nizide ekleyip maili profesöre gönderin. Cover letter ve Cv örneklerine netten ulaşabilirsiniz, milyon tane var.
Sadece tek bir okula bağlı kalmayın bu anlattığım olayı başka üniversitelerle tekrarlayın. Çünkü hepsinden olumlu yanıt alamayacağınız gibi bazıları hiç dönmüyor  bile. Bu yüzden baya bir üniversite için bu olayı tekrarlayın.
Büyük ihtimalle üniversitelerin araştırma projelerinde çalışacağınız için para almayacaksınız. Eğer şirketlerde çalışmak isterseniz de bunun için her ülkenin kariyer.net gibi bir sitesi var galiba.
Şu an estonya’dayım ve buranın iş arama siteleri şunlar:

Tabi şirkette staj ayarlamak biraz daha zor üniversitelere göre ama denemekte fayda vardır. Hem para bile kazanabilirsiniz.
Not: Yurtdışında stajlar türkiyedeki gibi gerçekten olmuyor. Tabi türkiyede henüz staj yapmadım tam birşey söyleyemem ama duyduğum bu şekilde. Yurtdışında sizden baya birşey bekliyorlar. Hele birde Almanya’da staj yapıyorsanız biraz disiplin araya giriyor. Bu yüzden en iyi bildiğiniz alanda staj yapın derim.

Yurtdışında Staj Yeri Bulmak” üzerine 2 yorum

 1. Messrs.,

  I am a student from Turkey.As a 3rd year student at University, Computer Engineering Department, I would like you for a summer internship opportunity. I need to do an internship this summer on hardware for two months.

  I would like to send my europass CV but where should I send ?If you require further information, I would be pleased to meet you. I am looking forward to hearing from you soon.

  Thank you for your kind interest.

  Communication: #

  Sincerely yours; Gamze

  1. Selam Gamze,
   Evet bu şekilde bir mail hazırlayıp yazıda bahsettigim gibi üniversitelerdeki profesörlere gönderebilirsin. Ama kendinden bahsetmen lazım biraz. Cover letter ornekleri diye google da aratırsan bir sürü çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir